Aita leida 21. sajandi mardi- ja kadrisant
Mardi- ja kadripäeva tähistamine on meie mail iidne tava, mis on sajandite jooksul tublisti muutunud. Kui varasemalt oli sanditaja surnud esivanemate hingede kehastaja, siis tänapäeval on sanditaja pigem meelelahutaja. Kui paar sajandit tagasi jagasid sanditajad vilja- ja karjaõnne, siis praegu on olulised tervis, toimetulek, sissetulek ja muu õnnelikuks eluks vajalik.
Vanemal ajal maskeeruti loomadeks ja lindudeks, hiljem mardi- ja kadriperekonnaks ning umbes 150 aastat tagasi armastasid mardi- ja kadrisandid end maskeerida erinevateks ametimeesteks nagu kroonumehed, korstnapühkijad, pritsumehed, tohtrid. Nõukogude aeg tõi santijate hulka raamatu- ja filmitegelaste maskeeringud.
Muutunud on ka sanditajate sugu ning vanus – abieluealiste noormeeste ning neidude asemel näeme tänapäeval sanditamas pigem lapsi.
Mardi- ja kadripäevaks on alati maskeerutud kodus leiduvate käepäraste vahenditega – vanemal ajal olid selleks karvased lambanahksed kasukad, tahma või peedimahlaga võõbatud nägu, sokusarved, puukoor, linased köied, sammal ja muu; uuemal ajal papist maskid, kodusest kapist leitud vanad riided, jalanõud, kardinad.
Pane oma fantaasia tööle ja osale ideekonkursil, et selgitada välja, missugune on 21. sajandi mardi- ja kadrisant ning millist õnne ta pererahvale jagab?
AITA LEIDA 21. SAJANDI MARDI- JA KADRISANT!
5.-30. september 2023
Kuidas osaleda?
- maskeeri end 21. sajandi mardi- ja/või kadrisandiks
- tee maskeeringust hea kvaliteediga foto (heledal taustal, pikkupidi)
- kirjuta juurde: kelleks oled maskeerunud ja miks, idee autori nimi
- saada foto ja info aadressile info@folkloorinoukogu.ee märgusõnaga „Konkurss“
Oluline!
- Konkurss sobib kõigile: imikutest kuni raukadeni
- Osaleda võib üksi või kaaslastega
- Kõikide fotode seast valib žürii välja oma lemmikud
Auhinnad
- Pilkupüüdvaimatele tegelastele fotosessioon
- foto avaldamine Hakkame santima! kodu- ning FB-lehel
- meened ja kinkekaardid
Leia inspiratsiooni: hakkamesantima.ee