KALLI SEIN

ÜMBER HÜTI KLAASIKOJA

Hiiumaa Hüti klaasikoda (tegutses 1628–1664) loetakse Eesti alade esimeseks suuremaks klaasitööstuse mõõtu klaasikojaks ja sellest algab Eesti klaasiloo lugu.

Klaasikunstniku jaoks on Hiiumaal ja Hütil seetõttu eriline koht. See ajendas minu soovi klaasikunsti Hiiumaal edasi tutvustada, jutustada klaasi põnevat saamis- ja kujunemislugu ning olen oma stuudio töös pühendanud erilise koha Hiiumaaga seotud esemetele.

POODEL

Klaaspudelikesed on rohelist värvi, sest just roheline klaas iseloomustab vana ja looduslikku klaasi – rohelise värvi annab klaasiliivas sisalduv raud ja seda Hiiumaal leidub. Hüti klaasikojas toodeti erinevaid pudeleid, selle pisikese pudeli kandiline kuju lähtub Maks Roosma Hüti klaasikoja väljakaevamise ja uurimustöö järel rekonstrueeritud Hüti klaasikojas toodetud pudeli kujust.

INGEL

Ingel on omaaegne väga levinud hiiu naisenimi.

Klaasinglid on rüütatud Hiiumaa kihelkondade rahvariideseelikute värvidesse.

JÕULU/EHTED

Jõuluehted, klaashelmed – on väärtuslik kaup, mida Hiiumaa meremehed oma reisidelt kaasa tõid, need olid omas ajas väga hinnatud oma sära ja värviga. Erinevate klaashelmestega ehiti pruudi peakatteid – seppeleid.

Hiiumaa Muuseumi kogus olev Emmaste seppel on üks ajendeid, mis tõukas mu soovi teha Kärdlasse avatud klaasistuudio KlaasiPank ja hakata seal õpilastele ning huvilistele edasi andma klaasilugu, jõudes ringiga ka ise tagasi Hüti klaasikoja aegadesse ning rikkamana edasi tänapäeva – taasluues, taaskasutades uut luua.