konrad-magi

Konrad Mägi ja tema kaasaegsed – Enn Kunila kunstikollektsioonist

konrad-magi

2024. aastal tähistatakse Hiiumaal Käinast pärit kunstniku Ülo Soosteri 100. sünniaastapäeva ning sel puhul on kogu aasta kuulutatud kunstiaastaks.

Kärdlas toimub kaks Enn Kunila kunstikollektsiooni näitust: „Konrad Mägi ja tema kaasaegsed“ Hiiumaa Muuseumi Pikas Majas ja „Olev Subbi aktimaalid“ Kärdla Kultuurikeskuses.

Näitusel „Konrad Mägi ja tema kaasaegsed“ on väljas Konrad Mägi (1878–1925) ja temaga ühel ajal tegutsenud kunstnike looming, kokku üle 40 teose. Need olid sarnase elukogemusega autorid, kes olid sündinud 19. sajandi teisel poolel, mil Eesti rahvuslik kultuur hakkas leidma kindlamaid voolusänge. Nendest kujunesid esimese põlvkonna modernistid, kes seadsid fookusesse maali iseväärtused, ennekõike värvi.

Ühiselt pingutati ka kohaliku kunstielu arendamise nimel, kuid samas oldi väga avatud rahvusvahelisele kunstile. Reisiti palju ja toodi kaasa mitte ainult kunstimuljeid, vaid ka uusi leitud motiive. Nende elutajus on aimata looduslähedust ja harmooniaigatsusi, radikaalsemad avangardsed suunad jäid kõigile üpris võõraks ning kaugeks.

Omavahel ühendasid neid isiklikud sidemed, mis ulatusid lähedasest sõprusest õpetaja ja õpilase rollideni. Koos oldi need, kes panid aluse Eesti maalikunsti ajaloole.

Näitus on avatud iga päev kell 10–18, neljapäeviti 10–20.

konrad-magi