Püsinäitus “Elu saarel. Tuli, vesi, õhk, maa.”
Kassari mõisa paekivist ehitatud valitsejamajas asub Hiiumaa ajalugu ja kultuuri tutvustav püsiekspositsioon “ELU SAAREL. TULI, VESI, ÕHK, MAA.”.
Näituse kandvaks mõtteks on käsitleda Hiiumaa elu ürgsete elementide kaudu, mis juba pealkirjas mainitud, nende üldteada omadusi silmas pidades.
Selline lähenemine toob selgelt esile, kui seotud on omavahel kõik nähtused, tööd-tegemised ja sündmused. Minevik ja olevik ei ole siin asetatud ajateljele, vaid möödunut vaadeldakse pigem argieluliste protsesside, arengute ning ilmingute kordumisena. Keskmes ikka see oluline, mis inimese elule siin saarel kaasa aitab või mis seda eri aegadel on ohustanud. Näituse kaks põhiruumi on poolitatud kesksete seintega, igale elemendile üks. Ruumides olevad esemed ja lood keskenduvad saare põliselanike lihtsatele, kuid olulistele oskustele, teadmistele ja kogemustele.
Hiidlane on aastatuhandeid elanud koos oma saarega ja seda ümbritseva merega. Ta on pidanud loodusega kahekõnet, mida põlvest põlve edasi andes kujunes meie kultuuripärand. Täna kuulub Hiiumaa koos teiste Lääne-Eesti saartega UNESCO programmi „Inimene ja biosfäär“. See tähendab, et siin väärtustatakse ja hoitakse hariduse, kultuuri ning teaduse abil looduse ja inimese koostoimimise traditsiooni.
Näituse idee, esemevalik ja tekstid: Helgi Põllo
Kujundus ja tehnilised lahendused: Mae Kivilo, Karl Kuusk
Projektimeeskond: Toomas Kokovkin, Urmas Liit, Kauri Kiivramees, Kadri Kuusk, Jaanika Kuusk, Kätlyn Kaevand, Tiina Selirand, Merike Niimann
Kassari uus ekspositsioon on saanud toetust LEADER programmist.