Mihkli talumuuseumi suitsusaun

Ehedast suitsusauna elamusest on võimalik oma sõpruskonnaga osa saada Mihkli talumuuseumis!

Sauna rent üheks õhtuks maksab 400 eurot, koos õpitoaga 500 eurot.
Õpitoas saab käe tahmaseks sauna kütmisega – kuidas see siis täpselt käib? Lisaks vestame juttu saunalugudest ja kommetest, mis omased just hiidlastele.

Registreerimine ja lisainfo:
+372 5884 0140
info@hiiumaamuuseum.ee

PS! Palume broneerida suitsusaun ca 1nädal ette!

Mihkli talumuuseumi saun on mõõtmetelt tavapäraselt suur. Vanad Hiiumaa saunad olid esialgu palju väiksemad ja kahe ruumiga. Siin on aga tegu juba kolmeosalise saunaehitusega. Oma pere vajadusteks poleks nii suurt vaja olnud, kuid varem oli heaks tavaks saunas ka külakorda käia. Vast siis seepärast või ehitati lihtsalt nii nagu seinapalgid parajasti välja andsid. „Ega puu pole raisata“, ütlesid seepeale vanad hiidlased. Selle muistse sauna täpne vanus ei ole teada, kuid tema ehitusaastaks on kord märgitud 1910. Kuna suitsusaunadega juhtus tihti ka tuleõnnetusi, võis tegu olla parandamise ja ümberehitamise aastaga.

Saun oli hiidlaste elus tähtsal kohal ja mitte ainult iganädalase pesukorra pärast. Saunas sünniti ja sealt saadeti viimsele teekonnale, saunas võeti lastel harjased ja isegi karistati igaks juhuks. Ravimise kohana oli saun samuti asendamatu. Seal mutsiti ja pandi kuppu, lasti aadrit ja viheldi külmetuste vastu. Sauna kasutati veel pesupesemiseks, liha suitsutamiseks, suvisteks toidutegemisteks või ajutise elupaigana.

  • Teenuste loetelu koos hinnakirjaga:

  • Sauna rent üheks õhtuks 400 €
  • Sauna rent töötoaga 500 €