Kõva kivi pehmus. Aado Algvere ehtekunst

15.00

“Kõva kivi pehmus. Aado Algvere ehted” on värske pilguheit väikesele osale 30 aasta jooksul valminud autoriehetest.

Raamatus pakuvad pildivõlur Kerttu Kruusla imelistele fotodele Aado valmistatud autoriehetest Hiiumaa looduses ja daamidest, kellele need ehted kuuluvad, vaheldust Tartu ülikooli usuteaduskonna lektori ja hea sõbra Anu Põldsami fotod 2021. aasta suvest Hiiumaal.

Raamatus on kunstilised fotod Hiiumaa naistest, kes kannavad Aado Algvere autoriehteid.

Koostaja: Kristel Algvere
Kujundaja: Krista Saare
Toimetaja: Vahur Aabrams
Fotod: Kerttu Kruusla, Anu Põldsam, Kristel Algvere
Ilmumisaasta: 2022

103 lehekülge

10 laos

Aado Algvere on ehete valmistamisel kasutanud poolvääriskive, mida leidub Hiiumaa randades. Ta on näinud mittemidagiütlevates kivides ilu ja selle välja toonud. Ta lihvis oma oskusi terasegraveerija ja märkide valmistajana 1960ndatel Tallinnas Pioneeris, 1970ndatel Arsis ja Tallinna Teenindusmajas. 1984. aastal kolis ta hiidlasest abikaasa maalikunstnik Liia Lüdig-Algverega Hiiumaale ja sai terasegraveerijana tööd Emmaste kolhoosi abitootmisosakonnas Leisus. Alates 1992. aastast on ta teinud enamasti individuaaltellimusel autoriehteid. Raamatus on Aadoga huvitav ja detailne intervjuu, mida aitas ette valmistada hea nõuga ehtekunstnik ja teadlane Kärt Summatavet. Intervjuu viisid läbi tütar Kristel ja Aado abikaasa Liia 2021. aasta augustist 2022. aasta veebruarini.

Kividega ehteid on Aado valmistanud Hiiumaale ja ka Mandri-Eestisse, näiteks on tema tehtud Jaan Kaplinski perekonna vapisõrmused. Samuti on olnud tellimusi Soome, näiteks kaelaehe “Triskele” Eva Lillele, samuti Venemaale ja Ameerikasse.